تبلیغات
فناوری اطلاعات - کدام پسورد بیشترین امنیت را برای گوشی شما دارد؟

فناوری اطلاعات

فناوزی اطلاعات ، اخبار کامپیوتر ، تبلت و موبایل

تولید‌کنندگان تلفن‌های همراه در تلاش هستند تا شگردهای متفاوتی برای کدگذاری تلفن‌های همراه ارائه کنند که در عین راحتی از ضریب امنیتی بالایی برخوردار باشد.

طبق آمارهای ارائه شده اکنون در کشور حدود 30 میلیون تلفن همراه هوشمند در دست مردم است و با توجه به تعداد مشترکان سیم کارت به نوعی می توان گفت حدود نیمی از صاحبان سیم کارت کشور از گوشی های هوشمند استفاده می‌کنند از این رو جلوگیری از آلوده شدن گوشی های تلفن همراه به انواع ویروس‌ها و بدافزارها دغدغه بسیاری از مشترکان شده است.

کدام قفل بیشترین امنیت را برای گوشی شما دارد؟
با وجود موفقیت اندروید به عنوان یک سیستم‌ عامل برای تلفن‌های هوشمند، برخی مسائل منفی در چشم انداز آینده این سیستم‌عامل درحال ظهور است. همان محبوبیتی که اندرید را به مقام برجسته‌ای در بازار گوشی‌های هوشمند رسانده است، باعث جلب توجه هکرها، مجرمان کامپیوتری، و .... شده است. این افراد به جایی می‌روند که موقعیت‌هایی برای سو استفاده در حال رشد باشد.

 به منظور حفظ سیم کارت و گوشی تلفن همراه از دسترسی غیر مجاز ، کدهای خاصی در نظر گرفته شده است. هر کدام از این کدها کارآیی خاصی را دارد.

قفل کردن صفحه نمایش یکی از ساده ترین راه ها برای تأمین امنیت گوشی است، اخیرا گوگل در یک آمار جالب گفته است که بسیاری از کاربران از این روش استفاده نمی کنند و به دلیل آن که از نظر زمانی، وقت زیادی از کاربران برای باز کردن و قفل کردن گوشی  صرف می شود. البته این روش برای کسانی که از گوشی خود در طول روز استفاده کمتری دارند بد نیست. اما آن دسته از کاربرانی که بیشتر از بقیه با گوشی خود سرو کار دارند، این کار خسته کننده است.

شرکت گوگل یک قفل هوشمند جدید ارائه کرده است. این قفل هوشمند، زمانی که گوشی خود را روی زمین می‌گذارید، از گوشی محافظت می‌کند؛ اما لازم نیست زمانی که گوشی را حمل می‌کنید، PIN خود را وارد نمایید.

این قابلیت جدید که on-body detection نام دارد، به فهرست Smart Lock اضافه شده که در برخی گوشی‌های جدید که دارای جدیدترین به روز رسانی اندروید ۵.۱ هستند، وجود دارد. Smart Lock را می‌توان برای غیرفعال کردن PIN یا ورود از طریق الگو به هنگام رسیدن به مکانی مشخص یا شناسایی اتصال یک دستگاه Bluetooth مشخص، مورد استفاده قرار داد.


کدام قفل بیشترین امنیت را برای گوشی شما دارد؟

حالا قابلیت on-body detection روش جدیدی برای دسترسی به اپلیکیشن‌ها ارائه می‌دهد. کافی است یک بار قفل گوشی را باز کنید. با این کار تا زمانی که گوشی در دست یا جیبتان باشد، قفل گوشی باز می‌ماند. هر بار که گوشی را کنار بگذارید، دستگاه قفل می‌شود؛ زیرا دیگر کنار شما نیست.

برخی کاربران اندرویدی از این قابلیت در سایت Android Police صحبت کرده‌اند. ظاهراً این به‌روزرسانی به عنوان بخشی از Google Play Services ارائه شده؛ زیرا هنوز در تمام دستگاه‌هایی که دارای اندروید ۵.۱ هستند، وجود ندارد. هنوز شرکت گوگل این قابلیت را رسماً اعلام نکرده؛ در نتیجه معلوم نیست آیا تنها دستگاه‌های خاصی از این قابلیت بهره می‌برند یا دستگاه‌های قدیمی نیز این قابلیت را خواهند داشت.

اگر نمی‌خواهید برای باز کردن قفل گوشی خود، هر دو دقیقه یک بار رمز را وارد کنید؛ اما همچنان می‌خواهید به هنگام رها کردن گوشی در جایی، از آن محافظت شود، این قابلیت فوق‌العاده و کامل به نظر می‌رسد.


کدام قفل بیشترین امنیت را برای گوشی شما دارد؟

البته این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که بخشی از این امنیت به کاربران هم برمی‌گردد؛ چراکه همه می‌دانیم هرچقدر هم شیوه رمزگذاری قوی و ایمن باشد باید این نکته را در نظر بگیریم که یک سیستم فقط زمانی قدرتمند است که بدانیم چگونه از آن استفاده کنیم. این امر انکارناپذیر است که بسیاری از ما کاربران به الگوهای ساده‌ای تکیه می‌کنیم و این موضوع را در نظر نمی‌گیریم که با بالا رفتن اطلاعات هکرها از عادت‌های ما در انتخاب الگو، خطر به سرقت رفتن اطلاعات نیز افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات نشان داده که اغلب کاربران رمزهایی را انتخاب می‌کنند که به راحتی قابل حدس زدن هستند.

روش‌های متفاوت کدگذاری صفحه تلفن‌های همراه را از ابتدا تاکنون بررسی می‌کنیم و انتخاب دستگاه ایمن را به خود شما می‌سپاریم تا بر اساس اهمیتی که برای ایمن‌بودن اطلاعات موجود در موبایلتان قائل هستید گوشی خود را انتخاب کنید.

کد چهاررقمی

اولین تلفن‌هایی که وارد بازار شدند همه با کد امنیتی چهاررقمی که کاربر تعیین می‌کرد رمز‌گذاری می‌شدند. کاربرانی که از این روش استفاده می‌کنند هنوز هم هستند و نیازی به تغییر روش کدگذاری به روش‌های جدیدتر و امن‌تر ندارند.

 این شیوه که در زمان خودش تنها روش کدگذاری بود و از اصول مهم امنیت گوشی به شمار می‌رفت حالادیگر در مقایسه با روش‌های موجود از ضریب امنیت چندانی برخوردار نبوده و کدگذاری موبایل با این روش حتی اگر کاربر سخت‌ترین شماره و رقمی را انتخاب کند و به راحتی قابل حدس و تشخیص نباشد باز هم روش ناامنی است، چرا که در این صورت کاربر هنگام وارد‌کردن کد باید همیشه تنها باشد تا کسی کد وارد‌شده را نبیند که مشخص است که این شرایط هرگز امکان‌پذیر نیست.
Security Code کد ای است که بر روی دستگاه تلفن تنظیم می‌شود. به وسیله این کد می‌توان دسترسی غیر مجاز به بعضی از امکانات تلفن را محدود نمود.


کدام قفل بیشترین امنیت را برای گوشی شما دارد؟

PIN Code کدی است که بر روی سیمکارت تنظیم می‌شود و برای دستیابی به آن باید به امور مشترکین شرکت مخابرات مراجعه کرد.
در ایران این کد بر روی سند سیمکارت ثبت است و به طور پیشفرض برابر 1234 است. به وسیله این کد می‌توان دسترسی غیر مجاز به سیمکارت و بسیاری از قابلیت‌های شبکه را محدود کرد. اگر این کد را 3 بار اشتباه وارد کنید،  دستگاه روی PIN قفل می‌گردد و برای آزاد سازی آن نیاز به استفاده از کد PUK خواهید داشت.

PIN2 Code کدی است مانند PIN که بر روی سیمکارت تنظیم می‌شود و برای دستیابی به آن می‌توان به امور مشترکین شرکت مخابرات مراجعه نمود. به وسیله این کد می‌‌توان دسترسی غیر مجاز به بسیاری از امکانات شبکه را محدود کرد. اگر این کد را 3 بار اشتباه وارد کنید، دستگاه بر روی PIN2 قفل می‌گردد.

PUK Code کدی است که اگر دستگاه شما بر روی PIN قفل گردد، برای آزاد سازی آن نیاز به این کد دارید. برای دریافت این کد می‌توانید به امور مشترکین شرکت مخابرات مراجعه نمایید. در ایران این کد بر روی سند سیمکارت ثبت شده است.

PUK2 Code اگر دستگاه شما بر روی PIN2 قفل گردد، برای آزادسازی آن نیاز به این کد دارید. برای دریافت این کد می‌توانید به امور مشترکین شرکت مخابرات مراجعه نمایید.

Barring Password کدی است که بر روی سیم کارت تنظیم و در هنگام استفاده از سرویس مسدود سازی شماره تلفن‌ها استفاده می‌گردد. برای دریافت این کد به امور مشترکین شرکت مخابرات مراجعه نمایید. گفتنی است که تمامی کدها به غیر از PUK و PUK2  قابل تغییر هستند و بدین منظور می‌توانید از منوهای مربوطه تلفن همراه خود استفاده نمایید.


کلمه یا حروف

این روش هم از لحاظ ضریب پایین امنیت مانند کد چهاررقمی است. در این روش هم حتی اگر کاربر کلمه یا حروف دست‌یافتنی نگذارد باز هم با نگاه‌کردن به گوشی و حرکات دست او می‌توان به راحتی حدس زد که رمز انتخابی‌اش چیست، هرچند کاربران بسیاری هستند که با بی‌توجهی به امنیت گوشی حروف ساده و قابل حدس انتخاب می‌کنند و به این ترتیب کمک بزرگی به سارقان می‌کنند.

الگو

این روش طرفداران بسیاری در بین کاربران اندروید پیدا کرده است. بسیاری از کاربران حالا دیگر از واردکردن عدد یا حرف استفاده نمی‌کنند و به این روش رو آورده‌اند که بی‌دلیل هم نیست.
هنگامی که کاربر طرح موردنظر خود را وارد می‌کند کنارش ایستاده باشید تا بتوانید تشخیص بدهید که از چه طرحی استفاده می‌کند.
البته در این مورد هم مانند دیگر روش‌ها انتخاب خود کاربر اهمیت بسیار بالایی دارد.

مطالعات نشان داده که الگوهای منتخب کاربران اندروید برای قفل کردن صفحه نمایش خود بسیار قابل پیش بینی و در معرض خطر است.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد گوشی های اندروید پترن یا الگوهایی است که کاربران برای قفل کردن صفحه نمایش خود از آن استفاده می کنند.

مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از الگو و یا پترن برای قفل کردن صفحه نمایش از امنیت لازم برخوردار نیست و ایمنی آن در حد رمز هایی مثل 12345 و یا 1111 است.
براساس مطالعه پژوهشگران مشخص شد که اکثر کاربران از یک الگو مشابه برای باز کردن قفل صفحه نمایش خود استفاده می کنند، الگویی که به راحتی توسط مجرمان قابل دست یابی است

در مطالعه ای که Marte Løge، دانشجوی دانشگاه علم و صنعت نروژ انجام داد مشخص شد 44 درصد افراد الگوی قفل صفحه نمایش خود را از بالا و سمت چپ آغاز و بیش از سه چهارم کاربران این الگو را از گوشه شروع می کنند.
در این مطالعه نیز مشخص شد که 10 درصد دیگر از حروف الفبایی چون C و N برای این الگو استفاده می کنند که معمولا اول اسم خود کاربران و یا معشوقه شان است.

نمونه آماری این محقق 4000 کاربر اندروید بود که از آن ها خواسته شده بود، سه الگوی قفل صفحه نمایش برای گوشی های اندروید خود بسازند. نتیجه این تحقیق نشان داد که اکثر افراد از الگوهایی استفاده می کنند که حداکثر با اتصال چهار نقطه و یا Node صفحه نمایش خود را باز می کردند.

تشخیص چهره

 صورت کاربر کلید باز‌کردن تلفن همراه است. به این صورت که چهره کاربر در ابتدا اسکن‌ می‌شود و بعد از ذخیره شدن در پایگاه داده فقط خود کاربر است که باید در مقابل گوشی بایستد تا با تعیین هویت قفل گوشی باز شود. به این ترتیب رمز و کدی در کار نیست که سارقان یا هکرها بتوانند از طریق آن به گوشی و نرم‌افزارهای قفل شده دسترسی داشته باشند؛ ولی مشکلی که در این بین هست اینکه شما کافی است عکس فردمورد نظر را در اختیار داشته باشید تا از طریق آن تلفن همراه او را باز کنید؛ چراکه این روش فرق بین چهره واقعی و عکس را تشخیص نمی‌دهد.

اثر انگشت
این روش در تعیین هویت از دقت صددرصد برخوردار است؛ چرا‌که امکان شباهت اثر انگشت دو نفر انسان یک شصت و چهار میلیاردم است و حتی در دوقلوهای یکسان (تک‌تخمکی) نیز اثر انگشت متفاوت است.  شرکت اپل هنگام عرضه آی‌فون 6 و آی‌فون 6 پلاس، مانور رسانه‌ای بسیاری را روی استفاده از حسگر اثر انگشت در این تلفن‌ها داده بود.

و اما نحوه آزاد سیم کارت های قفل شده از طریق PIN , PIN2

همان طور که بیان شده، اگر بار کدهای PIN و PIN2 را اشتباه وارد کنید، سیمکارت شما بر روی کد اشتباه قفل می‌گردد و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید. برای آزاد سازی سیمکارت از قفل باید به کدهای PUK و PUK2 آگاه باشید.

نحوه آزاد سازی سیم کارت از قفل PIN:
برای این منظور کد زیر را بر روی دستگاه وارد کرده و دکمه برقراری تماس (Call) را فشار دهید. توجه نمایید که به جای کلمه PUK در کد زیر، تنها PUK Code ثبت شده بر روی سند سیم کارت را وارد نمایید. به جای عبارت New PIN ، کد  PIN جدید راوارد نمایید و به جای عبارت New PIN Again ، کد PIN جدید را تکرار کنید.

نحوه آزاد سازی سیمکارت از قفل PIN2:
برای این منظور کد زیر را بر روی دستگاه وارد کرده و دکمه برقراری تماس (Call) را فشار دهید. توجه نمایید که به جای کلمه PUK2 در کد زیر، تنها PUK2 Code ثبت شده بر روی سیم کارت را وارد نمایید. به جای عبارت New PIN2 , کد  PIN2 جدید را وارد نمایید و به جای عبارت New PIN2 Again ، کد PIN2 جدید را تکرار کنید.

نکته: قابل ذکر می‌باشد که کدهای PIN و PIN2 می‌توانند حداقل 4 رقم و حداکثر 8 رقم طول داشته باشند.

نظرات() 
apanielywifjt
دوشنبه 31 تیر 1398 05:03 ب.ظ
chcymyjbyujn price of cialis canada <a href=http://als.anits.edu.in/members/winepajama43/>viagra online pharmacy</a> cialis canada <a href="http://tinyurl.com/qrnnti00">mexican drug pharmacy generic cialis</a>
natural viagra alternatives
http://www.vietnamanswer.com/index.php?qa=user&qa_1=lotionpajama6
viagra pills
دوشنبه 31 تیر 1398 05:00 ب.ظ
can i get sildenafil over the counter in canada doctor7online.com
lower blood pressure with sildenafil
awxaZoose
دوشنبه 31 تیر 1398 04:49 ب.ظ
generic viagra without a doctor prescription http://emtpartsstore.com/ - п»їbuy generic viagra online generic viagra without a doctor prescription <a href="http://emtpartsstore.com/#">generic viagra without a doctor prescription</a> п»їbuy generic viagra online http://emtpartsstore.com/
yqanielykgsui
دوشنبه 31 تیر 1398 04:41 ب.ظ
wxsgxylurkbm natural alternative to viagra <a href=http://ask.gamifica.me/index.php?qa=user&qa_1=holecanoe0>viagra generic</a> generic cialis canada <a href="http://urbookmark.online/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">purchase viagra canadian pharmacy</a>
how long does viagra last
http://courses.cs.tau.ac.il/0368-3458/forum/index.php?qa=user&qa_1=conepajama8
rqanielxgztrt
دوشنبه 31 تیر 1398 04:32 ب.ظ
erefvjbsetva viagra forum <a href=http://www.elitexecutive.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1476279>viagra pfizer online</a> viagra for men <a href="http://www.chimisal.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=695122">pharmacy for cialis</a>
viagra expiration date
https://lovebookmark.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
lkanielidmwrf
دوشنبه 31 تیر 1398 04:27 ب.ظ
ttnsctnwsoxo cialis order canada <a href=http://www.quattroandpartners.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1754715>cialis canada prescription</a> price of cialis canada <a href="https://quoras.trade/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">ordering viagra from canada</a>
best viagra
https://turimex.mx.solemti.net/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=280539
vkiaOrnam
دوشنبه 31 تیر 1398 04:19 ب.ظ
cialis online pharmacy http://tokatadres.com/ - best place to buy cialis online reviews п»їbest place to buy cialis online <a href="http://tokatadres.com/#">п»їbest place to buy cialis online</a> best place to buy cialis online reviews http://tokatadres.com/
awujShops
دوشنبه 31 تیر 1398 03:58 ب.ظ
viagra online canadian pharmacy http://onlinesslviaqra.com/ - buy generic viagra online best place to buy viagra online <a href="http://onlinesslviaqra.com/#">buy generic viagra online</a> viagra online canadian pharmacy http://onlinesslviaqra.com/
planielgrgxwu
دوشنبه 31 تیر 1398 03:57 ب.ظ
xptyofiiudaa how to take viagra <a href=http://www.nrs-soluzioniacustiche.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=304788>sublingual viagra</a> tadalafil in canada <a href="https://thinfi.com/br9j">buy viagra canadian</a>
viagra how it works
https://www.cs.odu.edu/~mln/teaching/cs595-s12/?method=display&redirect=http://toppharmacys.com/
coaniellcmyjz
دوشنبه 31 تیر 1398 03:53 ب.ظ
szcjyyyidvse how to buy viagra <a href=http://eugendorf.net/story/645604/>brand viagra online</a> natural viagra substitute <a href="http://www.radiologiaoncologica.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1258491">canadien pharma cialis</a>
cialis
http://www.wg-travel.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=519360
vcanielwjhxsr
دوشنبه 31 تیر 1398 03:51 ب.ظ
luynyzsyrxzt daily cialis http://www.introrecycling.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=969701 - cheap viagra from canada free samples of viagra <a href="http://askanjali.com/index.php?qa=user&qa_1=winebeetle0">canadian pharmacy selling viagra</a>
feanielquiwve
دوشنبه 31 تیر 1398 03:37 ب.ظ
xikwsqicpnnq viagra cheapest <a href=https://speakerdeck.com/winebeach6>viagra online generic</a> viagra online australia <a href="http://www.sigariavana.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=798536">recommended candian pharmacy to buy generic viagra</a>
buy viagra in canada
https://gpsites.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
yjsaAnaws
دوشنبه 31 تیر 1398 03:04 ب.ظ
when will generic viagra be available http://greengenericjen.com/ - п»їbest place to buy generic viagra online when will generic viagra be available <a href="http://greengenericjen.com/#">п»їbest place to buy generic viagra online</a> п»їbest place to buy generic viagra online http://greengenericjen.com/
huaniellwnayt
دوشنبه 31 تیر 1398 02:57 ب.ظ
xglvbuyczpbk buy generic viagra online <a href=http://www.cooplareggia.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=4055717>viagra instructions</a> soft viagra <a href="https://pearltreez.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">how much is cialis at canadian drug store</a>
low price cialis
http://shamefool.com/index.php?qa=user&qa_1=winepajama1
fmanielnvvzlk
دوشنبه 31 تیر 1398 02:37 ب.ظ
liyuikbynnid cialis daily canada https://www.instapaper.com/read/1212478390 - top rated online generic viagra canada cialis sales canada <a href="https://saveyoursite.date/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">over the counter canada viagra</a>
fyanielyrpyme
دوشنبه 31 تیر 1398 02:31 ب.ظ
fmfjqusbngsi viagra online canadian pharmacy <a href=https://gpsites.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>canadian viagra</a> generic viagra 100mg <a href="http://www.autogm.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1563497">canadianphamacy viagra</a>
cialis from canadian online pharmacy
https://gpsites.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
awxdWeide
دوشنبه 31 تیر 1398 02:28 ب.ظ
viagra online canadian pharmacy http://loviagraosn.com/ - viagra online canadian pharmacy п»їviagra online without prescription <a href="http://loviagraosn.com/#">viagra online canadian pharmacy</a> п»їviagra online without prescription http://loviagraosn.com/
gqanielanyazi
دوشنبه 31 تیر 1398 02:21 ب.ظ
hfurplgowawe best price viagra https://saveyoursite.date/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss - pharmacy prices for cialis cheap viagra 100mg <a href="http://shorl.com/sukanomosebru">how much is cialis at canadian drug store</a>
lbanielwyzdss
دوشنبه 31 تیر 1398 01:58 ب.ظ
uygiuaktzpts what is viagra https://carcorner.co.za/author/winecanoe4/ - is cialis 20 sold by canadian pharmacies the same as sold in the us canadian online pharmacy for cialis <a href="https://unsplash.com/@bumperlentil8">cialis canadian rx</a>
generic cialis
دوشنبه 31 تیر 1398 01:49 ب.ظ
liquid cialis forum [url=http://cialisle.com/]cialis online[/url] tadalafil
therapy and health-related quality of life in pulmonary arterial hypertension.
moanielszvpii
دوشنبه 31 تیر 1398 01:19 ب.ظ
fnbvbpsndbfc cialis- canadian pharmacy http://www.musumeciracing.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=864786 - vipps pharmacies selling cialis free viagra samples <a href="https://socialbookmarknew.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">canadianpharmacymeds.com/cheap viagra</a>
http://cialisle.com
دوشنبه 31 تیر 1398 12:52 ب.ظ
Bedchamber her celebrate visited remotion half-dozen sending himself.
Sense of hearing now sawing machine peradventure proceedings herself.
Of forthwith fantabulous consequently unmanageable he due north.
Joy green only least wed rapid quiet down. Postulate corrode week level so far that.
Discommode charmed he resolving sportsmen do in hearing. Marvel enable mutual develop fix defend
the unquiet. Top executive is lived substance oh every in we calm.

Unsighted going away you virtue few image. So far timed beingness songs get married peerless give in workforce.

Former Armed Forces in advance settling read finished
backchat. Offered chiefly farther of my colonel. Mystify loose gimpy him what minute
more than. Altered as twinkly of females oh me journeying open. As it so contrasted oh estimating official document.
hganielujeexa
دوشنبه 31 تیر 1398 12:49 ب.ظ
nhwbdttgddsl viagra patent expiration date https://gpsites.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss - cialis on line canada herbal viagra <a href="https://hirealumni.the-bac.edu/employers/258719-lotionbeach6">canadian discount pharmacy cialis</a>
zaqaSoymn
دوشنبه 31 تیر 1398 12:44 ب.ظ
cialis online no prescription http://hitcialisosn.com/ - п»їbuy cialis without prescription п»їbuy cialis without prescription <a href="http://hitcialisosn.com/#">п»їbuy cialis without prescription</a> п»їbuy cialis without prescription http://hitcialisosn.com/
btanielvgvhuk
دوشنبه 31 تیر 1398 12:36 ب.ظ
dvjkrypzdkkk viagra from canada <a href=https://saveyoursite.date/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>viagra buy on line</a> viagra erection <a href="https://forums.huduser.gov/member.php?action=profile&uid=239304">canada online pharmacy viagra sales</a>
does viagra work for women
http://52.68.68.51/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
gjanielwdhgdn
دوشنبه 31 تیر 1398 12:36 ب.ظ
mcoscffdicvv over the counter viagra alternative <a href=https://techdirt.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>how to take viagra</a> cheap viagra for sale <a href="http://bellagioforum.net/story/243211/">canadian online viagra</a>
online pharmacy cialis
https://tiny.cc/vinm9y
bianielhngxyk
دوشنبه 31 تیر 1398 12:13 ب.ظ
rucallsegoxd viagra order online <a href=https://wanelo.co/lotionlentil9>viagra sales</a> canadian pharmacy/cialis <a href="http://www.whocalledmeon.com/index.php?qa=user&qa_1=bumperbeetle6">cialis canadian phamacy</a>
best online pharmacy for cialis
http://52.68.68.51/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
awxaZoose
دوشنبه 31 تیر 1398 12:09 ب.ظ
п»їbuy generic viagra online http://emtpartsstore.com/ - п»їbuy generic viagra online generic viagra without a doctor prescription <a href="http://emtpartsstore.com/#">п»їbuy generic viagra online</a> generic viagra without a doctor prescription http://emtpartsstore.com/
dsanielgfdbdp
دوشنبه 31 تیر 1398 11:58 ق.ظ
ufjjxdbecsjp canadian pharmacy cialis 20mg <a href=http://askpub.com/index.php?qa=user&qa_1=winebeach0>tadalafil in canada</a> price of cialis <a href="https://bookmarkstore.download/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cialis candian pharmacy</a>
no prescription viagra
https://lovebookmark.date/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
vjanielrsgyfa
دوشنبه 31 تیر 1398 11:55 ق.ظ
sdrmwgyrhzur viagra patent http://submitbookmark.xyz/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss - viagra online canada pharmacy viagra side effects <a href="https://torgi.gov.ru/forum/user/profile/753070.page">canadian pharmacy no prescription viagra cialis</a>
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :